Jak zarejestrować auto jako zabytek?

Opublikowano: 26-02-2020

Wróć do spisu artykułów


Jak zarejestrować auto jako zabytek? Jakie korzyści dają żółte tablice?

Na przestrzeni ostatnich lat, przepisy związane z wystawianiem statusu zabytku uległy sporym zaostrzeniom. Wszystko przez niejasne i zbyt łagodne kryteria, które sprawiły, że wiele aut w fatalnym stanie, ujmijmy to dosadniej – złomów, otrzymało żółte tablice. Teraz, o taki przywilej jest znacznie trudniej. W tym miejscu spróbujemy powiedzieć więcej o samej procedurze, a także o tym, jakie korzyści oferują żółte tablice rejestracyjne.

Jakie wymogi musi spełniać samochód zabytkowy?

Szanse na żółte tablice rejestracyjne ma samochód starszy niż 25 lat, a produkcja danego modelu musiała skończyć się nie później niż 15 lat po wyprodukowaniu danego egzemplarza. Auto powinno również posiadać większość części oryginalnych. Odstępstwem od tego są auta unikalne, które mogą pochwalić się wyjątkowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Samochód może być również związany z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osiągnięciami sportowymi. W praktyce, każdy wniosek o żółte tablice jest rozpatrywany indywidualnie.

W jaki sposób możemy ubiegać się o żółte tablice dla naszego auta?

To dosyć złożona procedura, która wymaga cierpliwości. W pierwszej kolejności warto odwiedzić wojewódzkiego konserwatora zabytków i sprawdzić, czy mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jeśli tak, należy wypełnić kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki. Potoczną „białą kartą” wypełniamy w trzech egzemplarzach. Kartę wraz ze stosownym wnioskiem składamy w siedzibie WKZ, czyli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Drugą kartę ewidencji należy przesłać do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Trzecia karta zostaje w naszych rękach. Czas oczekiwania na decyzje może zająć kilka tygodni. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję, czas na gruntowne badanie techniczne, które wykaże poprawność danych w karcie ewidencyjnej oraz wniosku. Do rejestracji potrzebny jest komplet dokumentów: decyzja WKZ, zaświadczenie z badania technicznego oraz protokół z oceny stanu technicznego. Do tego standardowy zestaw każdego kierowcy, czyli dowód własności, dowód rejestracyjny, a także dokument tożsamości właściciela. Z takim pakietem udajemy się do wydziału komunikacji po żółte tablice.

Jakie korzyści oferują kierowcy żółte tablice rejestracyjne?

Korzyścią samą w sobie jest oczywiście prestiż i możliwość poruszania się prawdziwym zabytkiem po międzynarodowych drogach. Jednak po za samą satysfakcją dochodzą również liczne korzyści finansowe oraz techniczne. Przede wszystkim, samochód przechodzi bezterminowy przegląd obowiązujący dożywotnio. Wyjątkiem są auta przeznaczone do zarobkowego przewozu osób.

Ponadto, kierowca otrzymuje zniżki u ubezpieczycieli oraz możliwość terminowego ubezpieczenia na krótszy okres, np. miesiąc lub kwartał. Ponadto, auto można zarejestrować bez konieczności wprowadzania modyfikacji dostosowujących je do polskich wymogów technicznych. Przykładowo, właściciel nie musi dokonywać przekładki w autach przystosowanych do ruchu prawostronnego.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook